• הקשר בין בריאות גוף ונפש

  בריאות – גוף ונפשרפואה פסיכולוגית

  רפואה פסיכולוגית נותנת פירוש באופנים שונים. זה מכבר ידוע הקשר ההדוק בין גוף לנפש אצל כל אדם באשר הוא ואצל חולים בפרט. לא אחת בריאות אינה רק פונקציה של שיטת טיפול או חומרים מסוימים אלא גם של אמונה. דוגמה לכך היא מה שמכונה ‘אפקט פלצבו’. כאשר מטופלים מקבלים טיפול-דמה, שבו ניתנת להם, כביכול “תרופה”, שאין בה שום מרכיב פעיל, ובכל זאת מצבם, או לכל הפחות, עדותם עליו, משתפר.

  הגורם הפסיכולוגי לתופעה פיזיולוגית

  אבל יש היבטים נוספים לקשר בין רפואה ופסיכולוגיה. ממחקרים שנערכו בעשורים האחרונים עולה, כי להכרה ולהבנת הרקע והגורמים הפסיכולוגיים העלולים לחולל שינוי פיזי יש משמעות חשובה מאין כמוה בתחום הרפואי. לא אחת, התפרצויות של מצבים רפואיים משתנים בכלל ושל מחלות בפרט מציפים מעל השטח בעיות (חששות חריפים ומועצמים, פחדים עמוקים, חרדות, דיכאונות ועוד) אשר ככל שמקדימים לאבחנן ולזהותן, כך הטיפול הרפואי בהן יעיל יותר, קצר יותר ואף זול יותר.

  איתותים גופניים כרמזים

  הגוף אינו משקר. התגובות שלו אמיתיות. כאשר הוא מגיב על משקעים נפשיים ורגשיים, יש בביטוי הגופני החיצוני שלהם משום איתות ברור על הצורך לטפל בהם, מאחר שבהם טמון שורש הבעיה. בתוך תוכנו רובנו ככולנו יודעים את האמת, אבל מסיבות שונות, בין השאר בגלל התניות חברתיות ותרבותיות, אנחנו נוטים להעמיד פנים, להתכחש, להתעלם ולהדחיק בעיות. זה הרבה יותר קל ונוח מאשר לטפל בהן. דחייה זו יכולה לפגוע באותה בריאות החשובה לכולנו

  Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream